7 miast w Europie, które możecie odwiedzić nie rujnując swojego budżetu!

Jesień to pora, kiedy dłuższe wakacyjne wyjazdy powoli zamieniamy na weekendowe/  kilkudniowe wypady do innych miast. Dni są coraz krótsze i chłodniejsze, jednak nie oznacza to, że trzeba siedzieć w domu! Kto nie ma ochoty na szybki city break? Kilkudniowe zwiedzanie innego miasta pozwoli naładować nasze akumulatory, zainspiruje nas i doda sił do pracy, wprowadzi kolory do życia i jest świetną okazją do poznania czegoś nowego.

IMG_0555

Wielką zaletą podróżowania po Europie jest różnorodność widoków, miejsc, kultur, ludzkich temperamentów, smaków, w całkiem niedużej odległości od siebie. Jeśli dodamy do tego ilość działających tanich linii lotniczych – otrzymamy idealny przepis, aby w kilka godzin znaleźć się na upragnionym urlopie w nowym miejscu.

IMG_9356IMG_9382

Jeśli szukacie pomysłu na szybki jesienny wypad, który przy tym wszystkim nie zrujnuje Waszego budżetu  – to zapoznajcie się z naszymi propozycjami!

Ateny

IMG_6170IMG_6268IMG_6229IMG_6269 2

Chcecie poczuć ostatni podmuch ciepłego powietrza, jeszcze tego roku? Zarezerwujcie sobie bilet do Aten! Dogodne połączenia z największymi miastami w Polsce sprawią, że w kilka godzin możemy dostać się do jednej z najstarszych europejskich stolic. Uśredniając cenę za lot na weekend w obie strony to wydatek około 170 zł. Miastami w Polsce, z których najlepiej startować do Aten, są: Warszawa, Poznań, Kraków i Katowice.

IMG_9049

IMG_5810

Stolica Grecji to miejsce, gdzie przyjemnie jest nawet podczas zimy, ponieważ temperatura przeważnie nie spada poniżej 10 stopni. Co prawda – możemy trafić na deszcz, ale nie ma się nim co martwić na zapas 😉

IMG_6236IMG_6267IMG_5808

IMG_5770IMG_6283 2IMG_6285 2

Z wartych odwiedzenia miejsc polecamy oczywiście wizytówkę miasta: wzgórze Akropol.  Większość atrakcji znajduje się wokół niego. Warto przespacerować się szczególnie pomiędzy małymi domkami Anafiotiki. Wieczorami pyszne greckie jedzenie znajdziecie w restauracjach i tawernach w dawnych robotniczych dzielnicach Plaka i Psyri.

IMG_6277 2

Ateny są ciekawą propozycją na weekendowy wyjazd. Niestety grecki kryzys, o którym tyle słyszeliśmy, po wizycie w tym mieście będzie dla nas widoczny i bardziej jasny. Patrząc na otaczające nas napisy na murach,  widać, że coś się tam stało. Powoli Ateny jak i cała Grecja podnosi się po tych ciężkich doświadczeniach. Dla nas jako turystów przekłada się to na trochę niższe ceny w porównaniu do innych europejskich stolic.

IMG_5797IMG_5819IMG_5818

Lizbona

Z południa kontynentu zapraszamy na zachód. Od razu na sam jego koniec – bo do najdalej wysuniętej w tamtą stronę europejskiej stolicy – Lizbony. To najważniejsze miasto Portugalii szturmem zdobywa popularność wśród turystów z Polski.  Dzieje się to nie przypadkiem! Połączenie niesamowitej i barwnej kultury, bogatego nocnego życia, śródziemnomorskiego klimatu i tanich połączeń lotniczych tworzy wspaniały pakiet atrakcji, bardzo doceniany przez podróżujących z nad Wisły.

IMG_9424

Sezon kończy się tu w październiku, co oznacza że wraz z malejącymi tłumami na głównych ulicach starej dzielnicy miasta – Alfamy, zmniejszać się będą też ceny 🙂 Jesienią temperatury są bardziej przyjemne niż latem, a mała ilość klimatyzowanych sklepów, czy restauracji sprawia, że to właśnie wtedy pogoda jest wręcz najbardziej przychylna do zwiedzania!

Najbardziej dogodne połączenia lotnicze są z Warszawy, Wrocławia i Krakowa, a ceny za bilet samolotem w dwie strony powinien kształtować się w okolicach 300 zł.

Porto

IMG_9687

Północna Portugalia może nie być już tak słoneczna i ciepła jak południe, szczególnie podczas okresu późno jesiennego – jednak to wedle standardów krajów śródziemnomorskich. Okolice 15 stopni w połowie stycznia to marzenie niejednego z nas, gdy patrzymy w tym czasie na zaśnieżone ulice w połowie zimy. Porto to drugie najpopularniejsze miasto Portugalii, gdzie znajdziemy jedno z najsławniejszych win świata (Porto), a ulice starej średniowiecznej dzielnicy Ribeira są na liście dzidzictwa światowego Unesco.

IMG_9703IMG_0083IMG_9704

Tanie loty do Porto obsługuje WizzAir i RyianAir, a bilet w dwie srony kosztuje około 200-450 zł. Najlepsze połączenia są z Warszawy, Krakowa, Katowic i Wrocławia. Niesamowita starówka z piękną promenadą i nabrzeżem rzecznym stanowią piękną atrakcję. Długie wieczory z lampką słodkiego wina prosto z beczki to kolejna zaleta aby uciec tu na kilka dni.

IMG_0445IMG_0441IMG_9686

Praga

ancient architecture buildings city

Stolica naszego południowego sąsiada uznawana jest za jedno z najciekawszych miast Starego Kontynentu. Dla odwiedzających oferuje nieskończoną ilość urokliwych, romantycznych uliczek, pełną barów, restauracji, kawiarni i… piwiarni! Dzięki budynkom dawnych pałaców i brukowanym ulicom, każda spędzona chwila pozwala cofnąć się w czasie.

white and brown concrete building under blue and white cloudy sky during daytime

W gąszczu uliczek starego miasta, pośród galeryjek i kafejek można śmiało zabłądzić na kilka dni. Z pięknym zamkiem Hradczanami na wzgórzu, urokliwym rynkiem, średniowiecznym mostem Karola spinającym oba brzegi Wełtawy, to największe miasto Czech stanowi świetną propozycję na przedłużony weekend. Według Euromonitora – Praga jest obecnie piątym najczęściej odwiedzanym miejscem w Europie!  Może ma na to wpływ bardzo niska cena piwa i jego wysoka jakość 😉

Na tą chwilę jednym dogodnym połączeniem do czeskiej stolicy jest lot z Krakowa w koszcie około 200 zł. Natomiast optymalnie można dostać się do Pragi korzystając z bogatej siatki połączeń autobusowych i kolejowych. Inną zaletą bliskiej odległości miasta stu wież jest to, że możemy tam też dojechać autem!

W grudniu Praga zachwyca swoim świątecznym marketem rozłożonym na płycie rynku, choinkami, parującymi aromatycznymi grzańcami i zapachem gorących kiełbasek.

Budapeszt

sunset building architecture tower

Usytuowana na brzegach szerokiego Dunaju – stolica Węgier robi duże wrażenie. Poczynając od winiarni i klimatycznych kawiarni, po galerie sztuki, centra sztuki alternatywnej Budapeszt oferuje wiele atrakcji!

My zakochaliśmy się w dzielnicy żydowskiej, pełnej modnych i po prostu fajnych knajpek, małych galerii, sklepików młodych projektantów, świetnych klubów, foodtrucków, młodzieńczego pomysłu, hipsterskiego główkowania, tradycji i tego co Travel Tasters lubi najbardziej – odczuwalnego klimatu- specyficznego i wyjątkowego dla danego regionu.

light concrete building near body of water during night time

Wizytówką miasta jest monumentalny XIX wieczny budynek parlamentu, a widok o zachodzie słońca odbijających się murów w wodzie, to coś co zapadnie na długo w pamięci. Wiele z atrakcji znajduje się w bezpośredniej odległości rzeki, więc warto wyposażyć się w wygodne buty. Oczywiście żaden wyjazd do Budepesztu nie będzie kompletny bez wizyty w słynnych węgierskich basenach termalnych!

Bezpośrednie tanie połączenia są z Warszawy i Krakowa (ok 200 – 400 zł).

Berlin

IMG_6674

Może jesienna pogoda w Berlinie nie odbiega za bardzo od tej, którą mamy w Polsce, natomiast stolica Niemiec to miasto, które zawsze warto odwiedzić na kilka dni. Jeśli  będzie Wam za zimno to ogrzejcie się z pewnością na jednej z techno imprez, lub odwiedzając jedno z licznych muzeów w mieście.

Zaletą niemieckiej stolicy jest jej dobre połączenie drogowe. Gęsta sieć połączeń autobusowych pozwala w miarę łatwo dostać się na główny dworzec miasta. Lot samolotem najbardziej opłaca się z Warszawy i kosztuje w dwie strony około 250 zł.

Miasto muzeów ma do zaoferowania wiele ciekawych wystaw i ekspozycji. Warto wybrać się tu zobaczyć np. grecki Ołtarz Pergameński lub jedne z najbogatszych zbiorów egipskich (drugie największe po British Museum).  Nie zapomnijcie zjeść ulubionej przekąski Berlińczyków – Curry Wurstwa! Jest to kiełbasa z keczupem i przyprawą curry 😀

Każdy znajdzie tu coś dla siebie, bo Berlin ma wiele twarzy. Odnajdzie się tu miłośnik ekskluzywnego życia, fan alternatywnego… wszystkiego 😀 , wielbiciel kuchni i alkoholi, historyk, dla każdego coś miłego 🙂 Poza tym w grudniu w Berlinie otwiera się wspaniały jarmark świąteczny, który po prostu trzeba zobaczyć i skosztować to co oferuje.

Lwów

Processed with VSCO with c7 preset

Processed with VSCO with c7 preset

Lwów jest oddalony o 60 km od granicy. Z roku na rok zyskuje coraz bardziej na popularności. Pierwotnie skazany na wymarcie przez rząd ZSSR , od kilku lat przeżywa coraz większy rozwój, a wraz z tym zwiększa się też ilość odwiedzających go turystów.  I rosną ceny. Dlatego warto wybrać się tutaj jak najszybciej, by zdążyć jeszcze poczuć się jak Anglik w Polsce 😉 We Lwowie byliśmy 2 lata temu w marcu i w tym roku pod koniec października. Ceny w tym okresie wzrosły o mniej więcej 40%! Tym nie mniej, cały czas jest taniej niż w naszej ojczyźnie, przynajmniej o 30%.

Processed with VSCO with c7 presetProcessed with VSCO with c7 presetProcessed with VSCO with hb2 presetProcessed with VSCO with hb2 presetProcessed with VSCO with e3 presetProcessed with VSCO with c6 preset

Processed with VSCO with fp8 preset

Duża ilość zabytków świadczących o bogatej, wieloetnicznej historii tego miasta, wraz z mnogością  restauracji i barów pozwoli miło spędzić kilka dni.

Miejsca warte odwiedzenia: wspaniały Rynek Główny z genialnymi restauracyjkami- na nas szczególne wrażenie zrobiły bary serwujące alkohole – nalewki, wzruszający i niesamowicie piękny Cmentarz Łyczakowski- koniecznie z cmentarzem Orląt Lwowskich (Waleria płakała na nim kilka godzin czytając tabliczki o poległych tam dzieciach), Pałac Potockich i Opera Lwowska.

Processed with VSCO with c7 presetProcessed with VSCO with c6 preset

Tanie bezpośrednie połączenia oferowane są przez Ryanaira i Wizzaira z Krakowa, Katowic, Gdańska i Wrocławia, Bydgoszczy, Poznania i Szczytna. Ceny oscylują w okolicach 100 zł – 300 zł, za lot w 2 strony. Tanio możemy się tam dostać lądowymi środkami transportu typu pociąg lub bus.  Pamiętajmy o paszporcie!

Processed with VSCO with c7 presetProcessed with VSCO with c7 presetProcessed with VSCO with c7 presetProcessed with VSCO with c7 preset

Mamy nadzieję, że udało się nam zainspirować Was do podróży! Dajcie znać, czy coś się przydało i czy może warto byłoby uzupełnić naszą listę o inne europejskie miasto 🙂

5 myśli na temat “7 miast w Europie, które możecie odwiedzić nie rujnując swojego budżetu!

    1. Niestety Półwysep Bałkański to dla nas trochę biała plama 😦 Paweł był kiedyś przejazdem w kilku miastach, lata temu i niestety ciężko byłoby nam napisać coś więcej o nich 😦 Natomiast zaczytani w Twoim blogu założyliśmy sobie, że w przeciągu roku lub dwóch na pewno odkryjemy te tereny!

      Polubienie

  1. Fajne zestawienie! Z wymienionych miast byłam w Budapeszcie, Pradze, Berlinie i Lwowie i do każdego chętnie bym wróciła. Lwów zdecydowanie świetna opcja dla osób podróżujących z małych budżetem. 😀 Szkoda, że ceny podskoczyły, bo faktycznie te 2 lata temu było bardzo tanio.

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s