Zdążyć przed turystami – Tajwan – co musisz wiedzieć planując tutaj podróż.

Formosa – piękna wyspa – krzyczeli Portugalczycy opływając ją dookoła w XV wieku. Dzisiaj my mówimy to samo – piękna wyspa! Was także zachęcamy do odwiedzenia tego niesamowitego miejsca!

Tajwan to kraj, który w zasadzie nie istnieje. Jest izolowany na arenie międzynarodowej przez Chiny tak bardzo, że uznaje go raptem kilkanaście wyspiarskich państw świata i Watykan. Dla Chin kontynentalnych to zbuntowana prowincja. Natomiast rząd tajwański sam siebie uznaje za jedyną prawdziwą Republikę Chińską, tylko tymczasowo ze stolicą w Tajpej. No dobrze, mamy zatem za sobą szybki skrót z geopolityki, przejdźmy w takim razie do turystyki 😉

Tak całkiem szczerze – było to jedno z najcudowniejszych miejsc jakie odwiedziliśmy. Pyszne jedzenie, wspaniali i mili ludzie, wielkomiejski zgiełk i niesamowita przyroda. Mnóstwo starej kultury, chińskiego dziedzictwa, którego nie doświadczycie w samych Chinach, o wiele bardziej nowoczesne rozwiązania komunikacyjne niż gdziekolwiek na świecie, a z pewnością w Azji (nawet bardziej niż w Korei nie mówiąc już o Tokyo), zaskakujący i bardzo rozwinięty design, porządek, bezpieczeństwo. Kraj, w którym chińska tradycja miesza się z nowoczesnością.

img_1028-1

Zapraszamy do przeczytania wszystkiego co naszym zdaniem warto wiedzieć planując tutaj podróż.

Podstawowe informacje:
 • Waluta – Nowy Dolar Tajwański (TWD) 1 zł – 8,31twd
 • Język – chiński, angielski (wszystkie napisy są tłumaczone na język angielski)
 • Wiza – do celów turystycznych nie wymagana na czas do 90 dni
 • Strefa czasowa + 6 godzin z Warszawy
Jak trafić?

Połączenie z Tajpej najłatwiej będzie znaleźć z Warszawy. My lecieliśmy na wyspę korzystając z Air China. Ta linia oferuje najlepsze połączenia i ma najbardziej atrakcyjne ceny. Szukając biletów z odpowiednim wyprzedzeniem jesteście w stanie kupić je już od 1700 – 1800 zł w obie strony. My przeważnie zaczynamy szukać biletów na 2 – 3 miesiące przed lotem. Dobre połączenia oferuje też Emirates.

img_1172

Dojazd do Tajpej

Lotnisko na które traficie to Taiwan Taoyuan International Airpotr. Jest ono bardzo dobrze połączone z Tajpej. Żeby dojechać na główną stację Taipei Main Station musicie użyć fioletowej linii metra Jichang Line. Czas przejazdu zajmuje około 40 minut, a cena biletu w jedną stronę to  160twd.

Pieniądze

Na całej wyspie używaną walutą są Nowe Dolary Tajwańskie (TWD). Ich wymiana jest ściśle kontrolowana przez rząd. Na próżno szukać kantorów w normalnym rozumieniu – pieniądze możemy wymienić tylko w bankach.
Kurs w placówkach bankowych i w pierwszym punkcie wymiany walut na lotnisku jest taki sam, więc polecamy Wam wymienić pieniądze od razu na lotnisku 🙂 Tym bardziej, że w mieście możemy wymienić dziennie tylko 500$ na osobę, a na lotnisku nie ma żadnych limitów.

img_1268

Pamiętajcie, że musicie mieć oryginał paszportu do wymiany, okazanie ksera często będzie niewystarczające (tak samo jeśli chcecie korzystać z tax refound w sklepach).

Bankomaty (ATM) są ogólnie dostępne. Znajdziemy je praktycznie wszędzie w dużych miastach. Większość nie pobiera żadnych opłat, jednak niektóre (np. w 7-eleven) mogą nas obciążyć kwotą 100twd. Bankomat zawsze wyświetla informację o prowizji, więc w takiej sytuacji – jeżeli nie będzie Wam się spieszyć – anulujcie transakcję i poszukajcie kolejnego.

Jeśli często używacie kart płatniczych podczas wyjazdów, polecamy rozważyć używanie aplikacji i kart z revoult, jest wszędzie akceptowana, nie ma żadnej prowizji i ma kilka dodatkowych plusów 🙂 Już niedługo przygotujemy filmik i notkę o możliwościach tej karty pozabankowej, a w między czasie zapraszamy na stronę tej aplikacji. 

Pamiętajcie również żeby zgłosić w swoim banku, że planujecie daleki wyjazd. Często banki zaniepokojone dziwnymi transakcjami z końca świata mogą tymczasowo zablokować konto i jego ponowne uruchomienie 9 tysięcy kilometrów od domu może być dość utrudnione. Waleria o tym coś wie 😉

img_1168img_1174

img_1037

Internet

Witamy w normalnym kraju! Internet i wszystkie aplikacje są i działają bez żadnych blokad! Musimy wspomnieć o tym, że działają tu Mapy Google. Nie wszędzie jest to tak oczywiste. W Korei nie można zapisywać map offline i sprawdzać metra, w Japonii z kolei internet mobilny ma ograniczenia limitu dziennego.

Na Tajwanie korzystając z aplikacji Google możemy planować przejazdy nie tylko po mieście, ale i po całej wyspie. Wszystkie środki transportu publicznego są pokazywane praktycznie w czasie rzeczywistym, nawet z wyszczególnionymi cenami przejazdu!

Z własnego doświadczenia polecamy kupić lokalną kartę sim już na lotnisku. Unikniemy wtedy wszelkich problemów związanych ze sprawdzeniem trasy, lokalizacji, korzystania z taksówek itd. My korzystaliśmy z operatora IF. Ceny kart sim są bardzo przystępne, oferują nielimitowany internet LTE i drobną kwotę na lokalne rozmowy.

 • 5 dni – 300twd
 • 8 dni – 450twd
 • 10 dni – 500twd
 • 15 dni – 700twd
 • 30 dni – 1000twd

Podchodząc do stoiska operatora na lotnisku, obsługa sama wymieni za nas kartę i skonfiguruje nam telefon, więc nie macie się o co martwić 🙂

img_1471

Prąd (kontakty)

Na Tajwanie jest taki sam standard jak w USA i Kanadzie – gniazdka mają dwa prostokątne bolce. Z tego powodu standardowe polskie wtyczki nie będą tutaj pasować. Polecamy zakupić uniwersalny adapter podróżny. Hotele bardzo często mają na wyposażeniu przejściówki i udostępniają je gościom, ale dobrze mieć swoją własną.

Jak się poruszać?

Tajwan jest świetnie skomunikowany. Niewielkie rozmiary tego kraju (400 km na 150 km), pozwalają szybko i sprawnie przemieszczać się z jednej strony wysypy na drugą. Naprawdę ciężko się na niej zgubić. Poruszanie się czy to po Tajpej, czy po prowincji – to czysta przyjemność. Pociągi przyjeżdżają na czas, zatrzymują się w wyznaczonych miejscach na peronie, na biletach opisane są przedziały i wagony.
Metro pokazywane jest na bieżąco w Google Maps. Wszędzie są znaki i tabliczki gdzie iść  dalej – do tego przetłumaczone na język angielski. Nie ma możliwości byście się tutaj zgubili, a jeśli jakimś cudem to osiągniecie, na każdym kroku jest pomocny punkt informacyjny.

Mieliśmy wrażenie, że komunikacja na wyspie została zaprojektowana na podstawie   starszej osoby – za każdym razem kiedy zastanowiła się gdzie iść dalej – stawiano tabliczkę z prostą i przejrzystą mapą. Przy tym musicie wiedzieć, że ta starsza osoba zastanawiała się nadzwyczaj często 😉 W zasadzie każdy pracownik Zikit’u lub innej jednostki planistycznej powinien pojechać do Tajpej i zobaczyć jak działa dobrze zaprojektowana komunikacja zbiorowa.

Karta easy card

Jest to specjalna karta miejska, która służy do płacenia za usługi publiczne w całym kraju. Jak tylko wylądujecie na lotnisku, od razu ją sobie kupcie. Możemy za jej pomocą płacić za przejazdy w metrze, autobusach, w tramwajach, wypożyczać rowery miejskie, czy nawet opłacać zakupy w sklepach. Jej koszt to 100twd (bezzwrotne). Na początek polecamy wpłacić przynajmniej 500 twd, bo sama podróż w obie strony z i na lotnisko kosztuje 160 twd. Jeżeli będziecie chcieli ją zasilić, możecie to zrobić w każdym sklepie typu 7Eleven, lub na każdej stacji metra.

Podsumowując:

 • Do miast, jak i do większości miejsc turystycznych można w łatwy sposób dostać się komunikacją masową. Z powodu naturalnego ukształtowania wyspy poruszanie się ze wschodu na zachód jest mocno utrudnione, natomiast drogi z północy na południe są bardzo dobrze rozwinięte.
 • Pociągi są szybkie, dość tanie i bardzo punktualne. Na Tajwanie poza zwykłymi liniami kolejowymi są także koleje dużych prędkości rozpędzające się do prawie 300 km/h!
 • Siatka połączeń autobusowych jest bardzo dobrze rozwinięta. Jest to tańsza metoda komunikacji niż pociągi, ale jeżdżą one znacznie wolniej, za to dowożą pasażerów do większej ilości miejsc.
 • Jazda samochodem lub skuterem to wielka frajda, dzięki malowniczym krajobrazom. Pamiętajcie, że będziecie potrzebowali międzynarodowego prawa jazdy aby móc je wypożyczyć. Proces wyrobienia takiego dokumentu jest całkiem prosty, a cała papierologia trwa do około tygodnia.
 • Loty samolotem polecamy wtedy, jeśli chcemy dostać się na inne wyspy/ kontynent. Pomiędzy miastami nie ma to raczej większego sensu.
img_1225img_1214img_1804
*Toaleta

To też ważny punkt, który myślimy, że warto zaznaczyć 🙂 Na każdym kroku w rozwiniętych krajach Azji są czyste publiczne toalety. Czy to na stacjach metra, które są bardzo gęsto usytuowane, czy na ulicach. Mieliśmy wrażenie, że na Tajwanie (ale również w Korei) jest ich wyjątkowo dużo i są wyjątkowo czyste. Z ciekawostek – w Tokyo toalety są nawet w sklepach spożywczych typu 7Eleven. To ogromna wygoda szczególnie dla osób starszych, czy kobiet w ciąży. Każda toaleta ma osobną kabinę z przewijakiem dla matek z dziećmi, są specjalne mniejsze toalety dla dzieci, a w wielu miejscach jest dodatkowo pomieszczenie z lustrami i pufami, w której można się pomalować, uczesać i generalnie odświeżyć 🙂 Czasem są skrzyneczki z darmowymi jednorazowymi produktami typu grzebień, chusteczki odświeżające, produkty higieniczne.

Jest też sporo punktów z pomieszczeniami dla matek karmiących piersią dzieci. Bardzo duże wrażenie wywarło na nas takie prospołeczne myślenie.

Kiedy jechać?

Szczyt sezonu turystycznego przypada na lipiec i sierpień. Ceny noclegów mogą być wtedy wyższe nawet od 30% do 50%. To dość dziwne, ponieważ ten okres nie jest najepszym czasem na podróże, ponieważ kapryśna tajwańska pogoda jest wtedy najbardziej nieprzeprzewiwydalana. Jest wtedy niesamowicie gorąco, wilgotno, a dodatkowo wyspę nawiedzają tajfuny.

img_1802

Najmniej popularne miesiące to okres pomiędzy grudniem a marcem. Planujecie bardziej budżetowy wyjazd? Wtedy ceny będą na najniższe!

Naszym zdaniem najlepiej wybrać się wiosną lub jesienią. Pogoda jest wtedy bardziej znośna, a brak wysokiego sezonu wpływa na niższe ceny i lepszy dostęp do bazy noclegowej i atrakcji.

Pogoda na wyspie

Tego obawialiśmy się najbardziej. Tajwan leży w strefie klimatu zwrotnikowego, wilgotnego o monsunowej odmianie. Oznacza to, że średnio jest tu bardzo gorąco, ale występują też duże dzienne wahania temperatur – w ciągu dnia może być 30kilka stopni, a w nocy 15 stopni.

Jest również bardzo wilgotno i deszczowo. Codziennie opady, mżawki i ulewy to coś całkowicie normalnego. Jeśli myślicie, żę w Polsce dużo pada, to przy 500mm średnich opadach rocznie Tajwan jest w najlepszym przypadku 4 razy bardziej deszczowym miejscem.
Sąsiedztwo oceanu powoduje istnienie monsunów i huraganów, które w Azji nazywa się tajfunami. Występują one od połowy lata do początków jesieni. Przy prędkości wiatru sięgającej do przeszło 300km/h zostaniecie raczej w hotelu 😉

Ciekawostka: Słowo tajfun pochodzi z chińskiego i oznacza… wiatr z Tajwanu.

 

Wracając do naszych doświadczeń. My mieliśmy ogromne szczęście. Podczas całego naszego prawie miesięcznego pobytu (maj) – padało dosłownie kilka razy: jak przyjeżdżaliśmy do Tajpej, raz w nocy i ostatni raz, kiedy jechaliśmy przez wysokie góry. W zasadzie pogoda była IDEALNA! Oczywiście gdy zapomnimy o wilgotności 😉 My się do niej już przyzwyczailiśmy i nie mamy z nią większego problemu.

img_2218

Noclegi

Ceny noclegów należą raczej do przystępnych. Na wyspie jest bardzo duży wybór hoteli, hosteli oraz prywatnych kwater. W zależności do tego jakim budżetem dysponujemy ceny kształtują się mniej więcej na poziomie:

 • Noclegi w hostelu
  • pokój współdzielony – od 50 zł do 80 zł od osoby
  • pokój prywatny – od 90 zł – 110 zł za pokój 2-osobowy
 • Hotele **/*** lub domy gościnne (gest house) – od 170 do 350 zł za pokój 2-osobowy
 • Hotele luksusowe – 350 zł i w górę za pokój 2-osobowy
 • Na Airbnb całe mieszkanie można znaleźć za około 150 – 200 zł za noc.
Co zwiedzać?

Od niesamowitego megamiasta jakim jest Tajpej po góry sięgające prawie czterech tysięcy metrów, Tajwan jest miejscem, gdzie można jednocześnie obcować z dziewiczą naturą, chińską tradycją i niesamowitą nowoczesnością.

img_3694img_3761

img_4308img_4310

Artykuł o tym co najlepiej zwiedzać już powstaje, a tym czasem zapraszamy Was do naszego top 3:

 1. Tajpej i północ wyspy
  • W tym mieście znajdziemy praktycznie wszystko. Od jednego z najwyższych   (i naszym zdaniem najładniejszych) drapaczy chmur świata – Taipei 101, przez niezliczoną ilość świątyń, nocnych targów z jedzeniem, po bliskość natury. Absolutnie numer 1.  Jeśli macie tylko tydzień to zaplanujcie go na Tajpej i okolicę – np. Jiufen, Shifen.
 2. Park narodowy Taroko
  • Symbol wyspy i najpiękniejszy park narodowy jaki można na niej odwiedzić. Wycięty krętą rzeką kanion ma kilkanaście kilometrów długości i wije się pomiędzy potężnymi szczytami. Niektóre z nich mają ponad 2 tysiące metrów. Marmurowe skały, mistyczne świątynie, niesamowita roślinność, tworzą razem przepiękne i niezwykłe połączenie.
 3. Kaohsiung
  • drugie największe miasto Tajwanu. Kiedyś typowo przemysłowe miasto, obecnie zmienia swoje oblicze. Najlepszym obrazem dla tych zmian jest widok rzeki o uroczej nazwie „Love River”, która kiedyś była otwartym ściekiem, a obecnie jest tętniącym życiem miejscem z pięknymi bulwarami i promenadami.  Miasto to jest bardzo artystyczne, nowoczesne, pełne hipsterskich knajpek i barów. Leży nad samym oceanem, a w jego okolicy jest drugi najpiękniejszy park narodowy wyspy- Kenting National Park. KOCHAMY TO MIASTO!!!
img_4629
img_3090-1
Jedzenie

Tajwan to jedno z najlepszych miejsc dla miłośników jedzenia. To tu powstała jedna z najsławniejszych restauracji tej części świata Din Tai Fung. Zapamiętajcie takie nazwy jak xiaolongbao, beef needle soup, czy…. stinky tofu. Niektóre z tych rzeczy są przepyszne inne….. bardzo charakterystyczne 🙂

img_2003img_1219

https://www.instagram.com/p/BiccfL0juE/

Już niedługo więcej o jedzeniu na Tajwanie, więc bądźcie na bieżąco!

Bezpieczeństwo

Jedyne zagrożenia jakie istnieją to te, które mogą być powodowane przez naturę. Trzęsienia ziemi i huragany są częstym zjawiskiem w tej części świata, a na Tajwanie w szczególności.

Zagrożenia „wielkomiejskie” praktycznie tutaj się nie zdarzają. Ulice są bezpieczenia tak samo dla mężczyzn, kobiet, jak i dla każdej orientacji. Jeśli zostawiliście gdzieś torebkę lub portfel, szansa, że po kilku godzinach dalej będzie w tym samym miejscu jest bardzo duża 😉

Szczepienia i opieka zdrowotna

Nie są wymagane żadne specjalne przygotowania, tak jak w przypadku innych miejsc w Azji (np. Tajlandia, Malezja, Indie). Jest to jednak kraj w klimacie subtropikalnym, więc istnieje ryzyko zarażenia się dengą lub japońskim wirusowym zapaleniem mózgu.

Pamiętajcie, aby wykupując ubezpieczenie sprawdzić, czy obejmuje ono Tajwan i czy firma ma swojego agenta na terenie tego kraju.

img_1991img_1992

img_1990img_1996
img_3969-1
Podsumowanie

Tajwan nas oczarował. Niektórzy twierdzą, że są to Chiny pozbawione wad. Jeżeli chcecie poznać chińską tradycyjną, pozbawioną komunistycznych naleciałości kulturę – wybierzcie Tajwan. Jest tam ponad 15 tysięcy świątyń, a miasta takie jak Tajpej czy Kaohsiung są niebywałe. Tajwańczycy, których mieliśmy okazję poznać, to nadzwyczaj mili i przyjaźni ludzie. Spotkaliśmy się z ogromnie ciepłym przyjęciem.
Na Tajwanie turystyka wygląda raczej tak, że podróżują po nim głównie Tajwańczycy (dla Chińczyków istnieją bardzo restrykcyjne wymogi pozwalające na ich przyjazd na wyspę), dlatego każdy kto tam trafia jest traktowany jako wyjątkowy gość. Było to dla nas coś niesamowitego i bardzo różnego porównując to z bardziej „rozdeptanymi” krajami. Tam jeszcze się cieszą gdy się do nich przyjeżdża 😉

Polecamy Wam serdecznie podróż na tą wyspę, być może macie już ją za sobą- podzielcie się Waszymi wrażeniami w komentarzach, dajcie znać, czy artykuł się Wam podobał 🙂

Pozdrawiamy i do przeczytania!

ENJOY, Travel Tasters

7 myśli na temat “Zdążyć przed turystami – Tajwan – co musisz wiedzieć planując tutaj podróż.

 1. Świetnie się Was czyta! Miałam przyjemność być kilka lat temu na Tajwanie, po lekturze Waszego artykułu wspomnienia odżyły i chyba wybiorę się tam na późną jesień 🙂 Pozdrawiam Was i czekam na więcej!

  Polubienie

 2. Tajwan! Aż mi się zatęskniło. Spędziłam tam miesiąc ostatniej zimy – wyspa, podobnie jak i was, oczarowała mnie bez końca. A przejazd rowerem z północy na południe był jedną z lepszych podróżniczych przygód w ogóle. 🙂

  Polubienie

 3. Niesamowite źródło wiedzy i informacji! Dzięki za ten wpis, ląduje w zakładkach przygotowujących podróż do Tajwanu 🙂

  Polubienie

 4. Lepsza wersja Chin? Podoba mi się ta koncepcja 🙂 jakoś do samych Chin mnie nie ciągnie, ale Wasze piękne zdjęcia i opisy Tajwanu sprawiły, że właśnie dopisuję go na listę miejsc do odwiedzenia możliwie szybko 🙂

  Polubienie

 5. Super artykuł!
  Wrociłem tydzień temu z Tajwanu i generalnie większość się zgadza z opisem 😉 Widziałem wasze filmiki z Tajwanu, musieliście wydać dużo kasy – jedzenie głównie w restauracjach i noclegi w droższych hotelach. My głównie jedliśmy na ulicy, tam gdzie miejscowi. Byliśmy raz w Din Tai Fung i zdecydowanie to jedzenie nie było najlepszym jakie jedliśmy na wyspie. Nie było złe, ale nie było też jakieś genialne, a cenowo 2-3 razy drożej niż w lokalnych knajpach (+ doliczenie 10% TAX).

  Polubienie

  1. Cieszymy się, że artykuł się podoba i bardzo dziękujemy za komentarz! 🙂 Na pewno Azja ma tą niesamowitą zaletę, że daje się poznawać w każdym budżecie! Staramy się racjonalizować wydatki i tak dla przykładu w Tajpiej mieliśmy mieszkanie z portalu Airbnb za cenę 160 zł / noc / 2 osoby – co wydaje nam się dość rozsądną ceną za apartament w samym centrum miasta 🙂 Jedzenie staramy się jadać w różnych miejscach odwiedzając lokalne knajpki i stragany (SZCZEGÓLNIE WSPANIAŁE NOCNE MARKETY!!! :D), jak i różne restauracje polecane przez podróżników, aby skonfrontować opinie i później samemu móc je opisać i przedstawić dalej.

   Dla nas pierożki Xiaolongbao w Din Tai Fung były najlepsze w Tajpej (powalające pierożki Xiaolongbao udało nam się znaleźć w malutkiej ulicznej pierogarni w Hualien), a miłym dodatkiem jest też to, że mogliśmy na żywo obserwować proces ich produkcji. Dodatkową zaletą sieci tej restauracji jest również pewność, że każda trzyma równy poziom i wiemy czego się spodziewać.
   Jeśli pamiętasz nazwy miejsc, w których jadłeś coś smakowitego, będzie nam ogromnie miło, jak nam je napiszesz! 🙂 Z przyjemnością wpadniemy tam podczas kolejnej (mamy nadzieję, że w niedługim czasie) podróży i potestujemy!

   Tak czy inaczej – niezależnie od ostatecznej opinii względem smaku- warto wpaść do tej restauracji będąc na Tajwanie, bo nie często jest możliwość skosztowania dań z gwiazdką Michelin, szczególnie jeśli taki obiad kosztuje nas kilkanaście złotych. Czy to dużo? Porównując z polskimi realiami- z pewnością nie, a skoro stać nas na lot na drugą stronę świata, warto napewno w taki sposób zaszaleć 😉
   Pozdrawiamy serdecznie, pysznego weekendu!

   Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s