Przeciętny Koreańczyk zjada 22 kg kimchi rocznie. Specjalna kiszona kapusta podawana jest do wszystkich dań. Kimchi jest symbolem narodowym Korei i najpopularniejszą przystawką jaką dostaniemy do każdego posiłku.
Gdy pierwszy raz spróbowaliśmy tej pikantnej kapusty trochę nie poczuliśmy jej fenomenu. Nasze kubki smakowe potrzebowały kilku podejść aby przyzwyczaić się do nowego smaku. Po tym czasie zrozumieliśmy jakie możliwości smakowe daje łączenie jej z innymi daniami. Tak oto stała się ona głównym dodatkiem na naszym stole i mieszamy ją dosłownie ze wszystkim!
W Polsce kimchi można kupić w większości sklepów azjatyckich lub przez internet. Jednak przygotowanie tego dodatku samemu jest bardzo proste i dlatego gorąco do tego zachęcamy. W tej notce zaprezentujemy step by step jak go zrobić 🙂
Potrzebne składniki:
- 2 – 3 duże główki kapusty pekińskiej
- 2 duże pory
- kilka marchewek
- kilka białych cebul
- czosenk
- cebula dymka
- rzepa
- sól
- pasta gochujang
- papryka gochugaru
- sos sojowy
- kilka łyżek mąki ryżowej
Najciężej dostępnymi składnikami jest pasta gochujang i papryka gochugaru. Przeważnie kupujemy je przez internet, ale powinny być do kupienia w większość azjatyckich sklepów. Cała reszta składników jest już łatwa do zdobycia 🙂
Przygotowanie
Kapustę pekińską kroimy na 4 części i szatkujemy na średniej wielkości kawałki. Następnie namaczamy w wodzie z solą przez około 1,5 godziny.
W tym czasie resztę składników kroimy i szatkujemy. Wszystkie mieszamy ze sobą i odstawiamy na później.
Pastę do kimchi robimi przygotowuje się na bazie kleiku z mąki ryżowej. Mąkę mieszamy z wodą i zagotowujemy – co chwilę mieszając. Proporcje to około 3 szklanki wody na 1/2 szklanki mąki ryżowej. Po ostygnięciu dodajemy paprykę gochugaru wraz z pastą gochujang. Jeżeli chcecie aby kapusta była bardziej ostra to odpowiednio zwiększamy ilość tych dwóch składników.
Tak przygotowaną bazę mieszamy razem z wcześniej pociętymi warzywami i doprawiamy do smaku sosem sojowym.
Wracamy do kapusty. Po namoczeniu płuczemy ją duża ilością wody i dokładnie osuszamy. Musimy pozbyć się soli ponieważ im więcej jej zostanie tym dłużej będzie trwał proces wstępnej fermentacji.
Osuszoną kapustę mieszamy razem z pastą i rozdzielamy do słoików. Przez 3 dni przechowujemy w temperaturze pokojowej kontrolując ciśnienie w słoikach (aby nie wystrzeliły). Po tym czasie słoiki trzymamy w lodówce.
Tak przygotowane kimchi nadaje się do jedzenia przez kilka kolejnych tygodni, stale zwiększając swoją intensywność 😉
Smacznego!
Po składnikach widać, że to bardzo ciekawa, kulinarna propozycja.
PolubieniePolubienie
Oj tak 🙂 Zawsze to odmiana dla tradycyjnej kiszonej kapusty 😉 Dodatkowo gdy ktoś lubi pikantne potrawy stanowi świetny dodatek do praktycznie każdej potrawy 🙂
PolubieniePolubione przez 1 osoba
O, to by mi smakowało. Skladniki są ok 😉
PolubieniePolubienie