Ile kosztuje Korea?

Planowanie wyjazdu do Korei przyszło nam dość spontanicznie. Wiedząc, że mamy do wykorzystania trochę wolnego czasu, postanowiliśmy wyjechać do naszej ukochanej Azji. Wciąż mało wiemy o Korei – za to wszyscy znamy koreańskie firmy. Począwszy od trochę pechowego (u nas nad Wisłą) Daewoo, przez LG, Kia, Hyundiaia na Samsungu kończąc.

Marzyła się nam Japonia jednak po podliczeniu kosztów postanowiliśmy odłożyć ją sobie na przyszły czas. Analizując możliwości, loty, budżet – padło na Koreę Południową. I tu dochodzimy do fundamentalnego pytania. Ile to w ogóle kosztuje? Ile trzeba mieć na przelot i mieszkanie po drugiej stronie świata, w jednym z najbardziej rozwiniętych krajów świata?
Marzyło nam się wielkie miasto na przynajmniej 2 tygodnie bez ciągłego przemieszczania się, wolność bycia w jednym miejscu i delektowania się nim.

Czy podróż zrujnowała nasze konto, jakimi środkami sami musicie dysponować aby odwiedzić to miasto?

47ce28c0-18cb-484c-aa79-0b39a496c19a

Lot

Z odpowiednim wyprzedzeniem, bez większych problemów jest się w stanie upolować bilet w cenie ok 1700 – 1900 zł od osoby. Połączenia z przesiadkami oferuje kilka dużych lini lotniczych z Warszawy. Między innymi Finair, Airfrance, Airchina, KLM i LOT. Kiedy my lecieliśmy (koniec września 2017) najtańsze bilety były od Air China. Wyniosły nas niecałe 1850 zł od osoby. Jeśli nie lubicie przesiadek, możecie bezpośrednio lecieć LOT’em. Jednak wtedy cena za 1 osobą (bez promocji) to koszt około 3 tys zł.

4fe409e5-10b9-4815-b38c-a1c98512c79e

Nocleg

To było pierwsze bardzo pozytywne zaskoczenie. Noclegi są względnie tanie.  Na pewno dużo tańsze niż w Japonii, o której w tym czasie myśleliśmy. Porównując ceny z miastami europejskimi (Paryż, Berlin, Londyn), dobrej jakości noclegi są całkiem przystępne. Generalnie planując budżet koszta noclegów zawsze będą drugimi w wielkości – tuż po biletach lotniczych.

  • Noclegi w hostelu
    • pokój współdzielony – od 30 zł do 50 zł od osoby
    • pokój prywatny – od 90 zł – 150 zł za pokój 2-osobowy
  • Hotele **/*** lub domy gościnne (gest house) – od 130 do 230 zł za pokój 2-osobowy
  • Hotele luksusowe – 300 zł i w górę za pokój 2-osobowy
  • Na Airbnb całe mieszkanie można znaleźć za około 150 – 200 zł za noc.

Z odwiedzonych przez nas hoteli możemy śmiało rekomendować T-Mark Meyongdong , znajdujący się – jak nazwa sugeruje – w dzielnicy Meyongdong. Jest on oddalony jedną przecznicę od głównej handlowej części miasta, dzięki czemu pod samym budynkiem jest dość spokojnie, a w wir sklepów wpadamy 5 minut drogi na piechotę.

Drugim miejscem gdzie nocowaliśmy było Wowfactory. Guest House z kilkoma pokojami na Hongdae. Prowadzony przez przesympatyczne koreańskie małżeństwo pozwala poczuć ducha gościnności Koreańczyków.

Jeżeli wybieracie się pierwszy raz do Seulu to warto rozważyć zatrzymanie się na Meyong-dong 🙂

cf208989-ac26-4447-91e6-e46813ead05d

Transport

Tak jak pisaliśmy w głównej notce Seul jest świetnie zorganizowanym miastem pod względem komunikacyjnym. Na krótkich kursach dobrze używać taksówek bo zazwyczaj kosztują tyle co metro lub niewiele więcej, a dopiero na dłuższych trasach korzystaliśmy z metra. Dzienne wydatki to około 5$ – 6$ od osoby na transport.

  • Bilet na metro: 1,250 Won ($1.15)
  • Taxi: 3,000 – 8,000 Won ($3 – $9) za krótki przejazd, 15,000 – 30,000 Won ($12.80 – $25.60) za dłuższą trasę (np. z centrum na Gangnam lub Hongdae)

Zwiedzanie

3b003f09-0d7f-4fa8-8207-bd549e2540eaIMG_3266

 

Wstępy do wszystkim muzeów i pałaców są dość tanie. Te największe pałace – czyli Gyeongbokgung oraz Changdeokgunt to koszt 3$, natomiast pomniejsze to koszt 1$. Bardzo przystępnie. Można także kupić pojedynczy łączony bilet wstępu do wszystkich wielkich pałaców za 10$. Wszelkie muzea natomiast to koszt od ok 5$ – 7$ za osobę.

Jedzenie

W skrócie – ceny jak w Warszawie. Czy mówimy o porcji ramenu z pierożkami gyoza, czy kluskach ryżowych Tteokbokki – ceny za posiłek są na poziomie ok 6 – 10$ od osoby. Czysta woda zawsze jest podawana za darmo do każdego posiłku. Piwo Cass to ok 4$ za butelkę.

Dzienny budżet na jedzenie możecie sobie założyć w wysokości około 30$ na osobę. W takiej kwocie spokojnie znajdziecie kilka fajnych posiłków w ciągu dnia. Poniżej przedstawiamy przykładowe ceny:

  • Ryba na ulicy: 1$ – 3$
  • Lokalna restauracja: 5$ – 15$ za posiłek na osobę
  • Lepsze restauracje: od 15$ za posiłek na osobę
  • Drink w barze: 3$ – 5$
  • Kawa: 2$ – 5$
  • Duża butelka wody: 1$ – 1,5$

 

30593683-e764-4c6b-9419-302c55431b818bb356da-a1fb-4e99-905e-9fbdbef460bd

Podsumowując wydatki:

  • Opcja budżetowa: 30$ – 60$ dolarów na osobę na dzień
  • Średni-poziom: 60$ – 100$ na osobę dziennie
  • Wszystko co się chce: 100$ – 300$+ od osoby dziennie

Planując 10-dniowy wyjazd do Seulu (zakładając 2 dni w samolocie) czyli 7-8 nocy w mieście powinniście zmieścić się w budżecie ok 4 tysięcy złotych na osobę. Oczywiście to nie jest dokładne wyliczenie, ale pozwala oszacować jakimi środkami trzeba dysponować, aby jechać do Seulu.

3d42ad8a-589c-4aa8-8dc6-89977d8407ec

Koniecznie tutaj przyjedźcie, może już byliście? Napiszcie w komentarzach o Waszych wrażeniach, a jak macie jakieś pytania – również piszcie śmiało! 😉

ENJOY, Travel Tasters!

6 Comments

  1. Spodziewałam się, że Korea Południowa będzie bardzo droga. To co mnie pozytywnie zaskoczyło kiedy tam byłam, to właśnie ceny wstępów do różnych atrakcji. Są raczej tanie, a czasem nawet darmowe. Transport metrem też całkiem przystępny cenowo 🙂 Jedzenie europejskie jest drogie, nawet jeśli chce się przygotować coś samemu, więc lepiej przestawić się na lokalne jedzenie. W knajpach oddalonych od turystycznych miejsc, gdzie menu jest tylko po koreańsku, można zjeść obiad za 10000 wonów. Bardzo opłaca się też chodzić na obiad z kimś, często zestawy dla 2-3 osób są korzystniejsze cenowo i porcje są ogromne. Czasem z koleżanką nie mogłyśmy przejeść porcji przewidzianej dla dwóch osób, tak dużo było dodatków 🙂

    Polubione przez 1 osoba

    1. Tak samo myśliśmy przed wyjazdem! W przeciwieństwie do wielu Europejskich miast i stolic, miasta azjatyckie są dużo bardziej dostępne cenowo 🙂 Świetnie wspomniałaś, że warto kupować zestawy na kilka osób, bo faktycznie często są one nie do przejedzenia! Podobne doświadczenia mieliśmy zamawiając obiady w Grecji 😉

      Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s